Gmina Kolbuszowa
Obrońców Pokoju 21
36-100 Kolbuszowa
e-mail: um@ekolbuszowa.pl
www: bip.kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2026-07-23 00:11:15

Aktualności


Dane szczegółowe

tel. cen. (17) 22 71 333
fax (17) 22 72 939
email: um@ekolbuszowa.pl

konto: BS w Kolbuszowej
20 9180 0008 2001 0001 7792 0001

Pobór wód bez pozwolenia tylko do określonego limitu

fot. Pobór wód plakat
fot. Pobór wód plakat 

W związku z pogłębiającym się zjawiskiem suszy oraz rosnącym zapotrzebowaniem na wodę Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przypomina o zasadach poboru wód oraz przypadkach, w których konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.

Właściciele nieruchomości mogą korzystać z wód w ramach tzw. zwykłego korzystania z wód. Oznacza to możliwość poboru wody na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego bez konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, pod warunkiem że średnioroczny pobór nie przekracza 5 m³ na dobę.

Jeżeli pobór wody przekracza ten limit lub jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej bądź innymi celami wykraczającymi poza zwykłe korzystanie z wód, konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego wydawanego przez Wody Polskie.

Wody Polskie przypominają również, że prawo do zwykłego korzystania z wód nie oznacza pełnej swobody w wykonywaniu studni. Bez pozwolenia można wykonać wyłącznie studnię służącą zwykłemu korzystaniu z wód o głębokości do 30 metrów. Wykonanie głębszego ujęcia lub studni przeznaczonej do realizacji usług wodnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Przestrzeganie tych zasad ma istotne znaczenie dla ochrony zasobów wodnych. Nadmierny pobór wód podziemnych może prowadzić do obniżania poziomu wód gruntowych, wysychania studni oraz pogłębiania skutków suszy.